10 Mayıs 2016 Salı


Burası Necati Cumalı'nın Urla'da bulunan Anı ve Kültür Evi

Ege'nin en keyifli ilçelerinden biridir Urla. Ancak; Yanıbaşındaki Çeşme'nin gölgesinde kalmış gibi gelir bana hep. Belki de bu nedenle burada doğup, büyüyen ünlü edebiyatçı, oyun yazarı ve şair Necati Cumalı'nın bu müze evini pek bilenler yoktur.

                                    

Geçen haftasonu Urla Enginar Festivali ardından sakinleşen sevimli ilçede edebiyat günü yapmak istedim ve kendimi burada buldum. 

Evinin odalarında yaşanan onca anıların içinde bir okadar da ödüller, plaketler, film afişleri bulunuyordu. Necati Cumalı'nın doğduğu ve daha sonra eşi ile beraber yaşadığı bu taş evde kendinizi edebiyat tünelinde hissediyorsunuz.

                                        

Edebi kişiliğinin yanı sıra avukatlık da yapan Cumalı'nın bazı kişisel eşyaları sergilenirken, zemin katta bulunan bir odası da halen ilçe kütüphanesi olarak hizmet veriyor.

  Yazarın filme çekilmiş eserleri afiş olarak evinin duvarlarını süslüyor. Bunlardan bazıları benim de severek seyrettiğim filmlerdir. 1963 yılı'nda Urla'da çekilen bu film 1964 Berlin Altın Ayı ödülünü kazandı.

 

Anı evinin bahçesinde resim sergilerini de ziyaret edebilir, bahçesinde soluklanabilirsiniz.

Adres: Necati Cumalı Cad. Merkez, Urla, İzmir 

Tel: 0212 754 53 70

                  
Keyif Dolu Günleriniz Olsun...

Petek Uluğ
Etiketler: , , , , ,

0 yorum:

Yorum Gönderme

Eger yorum yapamıyorsanız, aşağıda "Yorumlama Biçimi" nin yanındaki küçük ok a tıklayarak anonime gelin.Yorumunuzu tekrar gönderin.