23 Nisan 2018 Pazartesi

Uzun süredir İzmir'de hasta çocuklar ve yakınları ile ilgili gönüllü çalışmalar yapan kişi veya kurumlara ulaşarak sosyal sorumluluk projeleri kapsamındaki çalışmalarını incelemek ve bu konuda bilgi almak istediğim kişiler vardı. İlk olarak çevremdeki doktor arkadaşlarıma ulaştım. Ancak; resmi prosedürler gereği çok açıklayıcı bilgi alamadım. 
Gönüllü üyesi olduğum Lösev ile irtibattaydım ki Onlar beni buldu. Yok, belki de ben Onları buldum. Ya da birbirimizi bulduk.
Geçen hafta Alsancak sokaklarında acele ile yürüyordum. Meksika Sokağı'nda ''Love Fest'' etkinliği vardı. Rengarenk, kırmızı kalpler ile süslenmiş standlar kuruluyordu. Girersem çıkamam diye düşündüm, çünkü; bayılırım bu renkli standlara. Acelem de olsa içlerinden biri dikkatimi çekti. Tam arayıp da bulamadığım, bu kış çok beğendiğim örgü atkıları satıyorlardı. Çok fazla düşünmeden hemen istediğim rengi alıp ayrılmak üzereydim satış yaptıkları poşetlerinin üzerinde yazan isim dikkatimi çekti. 
İZMİR HASTA ÇOCUK EVLERİ DERNEĞİ
İşte ayağıma gelmek buydu, tesadüf olamazdı. Çok tatlı, sempatik hanımlar bu dernek yararına el örgülerini satmak için buradaydılar. Çok heyecanlandım. Ayaküstü kendimi tanıttım, mail adresimi verdim, biraraya gelmek üzere sözleştik. 
İşte şimdi derneğin gönüllü çalışanı Yeşim Çopur'un verdiği bilgilendirme yazısını Dernek Kurucusu Prof.Dr. Buket Erer Del Castello'nun anlatımı ile olduğu gibi paylaşıyorum sizlerle. Benim atladığım bir şey olmasın. Bu denli güzel projeyi, etkilikleri herkes duysun, bu dernek daha fazla sayıda yardıma muhtaç hasta çocuklarımıza ulaşabilsin. Gönüllüler ile daha uzun yol alsınlar.
Derneğe emeği geçen, çaba gösteren, destek veren herkese teşekkürler. Hasta çocuklarımız en kısa zamanda iyileşip şifa bulsunlar.


Peteğin Keyif Dükkanı:
İZMİR HASTA ÇOCUK EVLERİ DERNEĞİ hakkında detaylı bilgi verir misiniz? Size ve derneğe nasıl ulaşabiliriz?
2004 yılında Prof.Dr. Buket Erer Del Castello’nun sunduğu ‘İzmir Hasta Çocuk Evleri’ projesi dönemin Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalı Başkanı Prof.Dr. Sevgi Mir ve dönemin Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ülkü Bayındır tarafından büyük bir heyecanla desteklendi.
Aziz Kocaoğlu’ndan Önemli Destek
İzmir Hasta Çocuk Evleri projesinin amacı ‘Anadolu’nun dört bir yanından İzmir’e tanı ve sağaltım için gönderilen, kalacak yeri veya yakını olmayan, ekonomik sıkıntısı olan ailelere ve hasta çocuklarına sıcak bir yuva sağlamak, onları sağlıklı ortamlarda barındırmak ve her türlü maddi ve manevi gereksinmelerini karşılamaktı.
2005 yılı Şubat ayında küçük bir grup gönüllü bir araya gelerek Hasta Çocuklarımız ve Ailelerini Destekleme Derneğinin çatısı altında toplandı. Hasta çocuklar ile ailelerin misafir edileceği evlerin Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından derneğe tahsis edilmesi, projenin hayata geçirilmesinde atılan en önemli adım oldu.
Gönüllülerimiz Arttı
Ege Üniversitesine yakın mesafede bulunan bu mekanlar Çimentaş A.Ş’nin gönüllü ve özverili katkıları ile kısa sürede her biri 2 aileyi barındırabilen, her türlü yaşamsal ihtiyacı karşılayan konforlu daireler haline getirildi.
Evlerin ve hasta ailelerin denetiminden sorumlu koordinatörümüz Sevil Ozan’ın 2008 yılında derneğimize katılması ile gücümüz ve büyüme arzumuz kamçılandı. Ocak 2011 de ilkelerimiz ve tüzüğümüz değişmedi, sadece ismimizi herkesin benimsediği ‘İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneği‘ olarak kısalttık, gönüllülerimiz arttı, sorumluluklarımız da arttı. Artık başka hastaneler ve tedavi merkezlerinden de yardıma muhtaç hasta aileleri için aranıyoruz.
Anadolu’nun Dört Bir Yerinden Gelen Çocuklara Kucak Açıyoruz
Dernek Başkanımız Sayın Suzan Kızılgök, bizlerin ve çocuklarımızın ‘Suzan Annesi’, kurulduğumuz günden beri bize deneyimiyle her konuda ışık tutuyor destek oluyor; dernekteki her gönüllünün belirli bir görevi var ve hepimiz gönüllülüğün sadece gönül işi olmadığının bilincinde, sorumluluk duygusu ve disiplinle çalışıyoruz.
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesine Anadolu’nun dört bir yanından hasta çocuklar tanı ve sağaltım için gönderilmektedir. Bu çocukların büyük kısmını lösemi, kök hücre nakli, organ nakli gibi zor ve uzun süreli sağaltım gerektiren, hastanede yatma süreleri uzun, taburcu edilseler bile ayaktan takipleri aylar sürebilen hastalar oluşturmaktadır. Evini, işini, şehrini ve yakınlarını bırakarak hasta çocuğu için bilmediği, kimseyi tanımadığı bir şehre gelen aileleri çok büyük sıkıntılar beklemektedir. Çocukların hastalığı aileyi de parçalamakta, çoğu kez babalar işlerini kaybetmekte, çoğunluğu dar gelirli olan bu ailelerin maddi sıkıntıları bu koşullarda katlanarak artmaktadır. En temel ve insanca hak olan ‘barınmak’ ciddi bir sorun olmaktadır.
Ailelerden Hiçbir Katkı Almıyoruz
Evlerimizdeki eşyaları İzmir’li hayırseverlerin yardımları ile tamamlamaya ve yenilemeye çalıyoruz. Ailelerimizin gıda, giyim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarını bize destek olan sponsorlarımız ve bağışçılarımız sayesinde karşılayabiliyoruz. Evlerimizin bakımını, temizliğini en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz çünkü o evlerde bağışıklık sistemi zayıf yavrularımız barınıyor. Evlerin su, elektrik ve ısınma masrafları dahil tüm giderleri derneğimiz tarafından karşılanıyor. Ailelerden hiçbir katkı almıyoruz, onların en önemli görevi hasta çocuklarının yanında olmak, onları düşünmek ve sevmek ve yaşamlarının bu zor ve karanlık günlerinde kendilerini yalnız hissetmemeleri ve biraz olsun huzurlu olmaları.
10. Yılımıza Büyüyerek Giriyoruz
Sizlerin ve bizlerin sayesinde....
10 yıldır, 6 ailenin barınabildiği 3 evi ile Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesinden gelen hasta çocuk ve ailelerine hizmet vererek gücüne güç katan İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneği 10. yılına büyüyerek giriyor. İzmir’li bir hayırseverin bağışlarıyla ev sayısını artıran Derneğimiz Basın Sitesi ve Balçova’daki evlerini de hizmete açarak 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesinden de hasta kabul etmeye başlamıştır.
Çağdaş birey sadece kendinden değil ‘kendinden daha şanssız ve zor durumda olanlardan da sorumludur’ ilkesinde birleşmiş olan İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneğinin gönüllüleri, 10. yılını kutlayacak olan derneklerinde 500’e yakın fakir, yalnız ve çocuğu hasta aileye kucak açtı, onlara layık oldukları insanca yaşam koşullarını sağladı, dertlerine ve sevinçlerine ortak oldu.
Prof.Dr. Buket Erer Del Castello
Dernek Kurucusu
Daha fazla bilgi için:
İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneği
Suzan Kızılgök          : +90 542 534 34 64
Prof.Dr. Buket Erer Del Castello: +90 533 211 36 71
Sevil Ozan                : +90 539 930 23 60

www.hastacocukevi.org.tr
buket@hastacocukevi.org.tr
sevil@hastacocukevi.org.tr

                      

Peteğin Keyif Dükkanı:

Etkinliklerinizi ve projelerinizi anlatır mısınız?

Etkinliklerimiz :
- Ekin Koleji ortak çalışması ile Tolga Çandar Konser Organizasyonu
- Ege Üniversitesi Konservatuar Hocalarından Sn. Barış Doğan Derneğimiz adına 3 yıldır konser vermektedir
- Efes Rotary Klübü ortak çalışması ile 2014 yılında Sn. Tevfik Rodos konseri
- İtalyan Konsolosluğu organizasyonu ile Tenor Sn. Livio Angelisanti , Sn. Tevfik Rodos ile Ahmet Adnan Saygun’da Yeni Yıl Konseri
- Sn. Evrim Özkaynak konseri
- Farklı zamanlarda organize edilen Kahvaltı ve
Akşam Yemeği Etkinlikleri ile Konaklamalı hafta
sonu gezileri
- Derneğimize destek olmak adına farklı zamanlarda
Gelişim Koleji ve Çakabey Koleji Yeni Yıl Kermes Etkinlikleri
- Dernek Üyesi bir arkadaşımızın Gümüşpala’da kullanımımız için verdiği dükkanda 2. El Kıyafet Satış Organizasyonu
- 2 yıldır İngiliz Kilisesi ‘Christmas Kermes’ etkinliği
- Dora Dergisinin Night Out Fest organizasyonuna
stand açılarak Dernek tanıtımının yapılması
- Dora Dergisinin Love Fest Organizasyonuna katılım
Projelerimiz :

- Ana projemiz, mevcut evlerimizde hasta çocuk ve ailelerinin sağlıklı yaşayabilmeleri için uygun ortamın devamlılığının sağlanması
- Ailelerin İzmir’de yaşamalarını kolaylaştırmak ve her türlü ihtiyaçlarını gidermek adına verilen desteğin sürekliliğinin sağlanması
- Yeni bağışşanan evin protokolünün hazırlanması ve 3 ailenin konaklayabileceği şekilde tadilatının yapılması
- Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nin ihtiyaçlarının karşılanması için bağışçılarla iletişime geçilerek gerekli çalışmaların yapılması, ihtiyaçların temini
- Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Hastanesi ile ilişkilerin geliştirilmesi için işbirliği çalışmalarının yapılması
- 4 senedir Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesinde ‘Yeni Yıl Kutlama’ etkinliği düzenlenmesi. Bu sene çalışılmaya başlanan Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk Hastanesinde de ‘Yeni Yıl Kutlama’ etkinliği düzenlenmesi
- Kurban Bağışı çalışmalarının daha etkin yapılması, yıl boyunca ailelerin et ihtiyacının karşılanması
- Evlerimizde kalan ailelerin, temel gıda ve kuru bakliyat ihtiyaçlarının giderilmesi için bağışçılarla işbirliği çalışmalarının daha etkin yapılması, Ramazan Paketi bağışı organizasyonu
- Derneğin tanıtımı için yeni projeler üretilmesi, ‘tanıtım dosyası’ hazırlanarak firmalarla sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ortak çalışmalar yapılması
- Bornova Belediyesi Dernekler Koordinatörlüğü ile ortak projeler yürütülmesi

Beni ve blogumu ziyaret edenleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim Yeşim Hanım.

Sağlıklı keyif dolu günleriniz olsun...

Petek UluğEtiketler: , , ,

0 yorum:

Yorum Gönder

Eger yorum yapamıyorsanız, aşağıda "Yorumlama Biçimi" nin yanındaki küçük ok a tıklayarak anonime gelin.Yorumunuzu tekrar gönderin.