16 Aralık 2015 Çarşamba


               

İzmir geçtiğimiz hafta Travel Turkey 2015 Fuarı kapsamında Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi’ne evsahipliği yaptı.  İzmir Büyükşehir Belediyesi Fuarcılık Hizmetleri, İzmir CVB ve TÜRSAB desteği ile İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları Bölümü’nün kordinatörlüğünde düzenlenen kongrede İzmirliler üç gün boyunca hem gastronomik söyleşiler yaptılar hem de İzmir ile ilgili güzel bir gelişmeden haberdar oldular.

Gastronomi alanında marka olacağı bir adım atan İzmir, Türkiye’den DELICE Gurme Kentler Birliği’ne kabul edilen ilk şehir oldu. Ege Mutfağı’nın simgesi olarak artık dünya mutfaklarında da kendine özgü yöresel lezzetleri ile adını duyaracak. Bu markalaşmayı kongre boyunca  bizzat ben de gözlemleyebildim.

Açılış günü davetli konuşmacı olarak katılan Delice Dünya Gurme Şehirler Birliği Başkanı Jean Michel Daclin, İzmir’in gastronomik açıdan dikkat çektiğini vurguladı.
Hürriyet Gazetesi Seyahat Yazarı Bahar Akıncı ise digital dünyadaki İzmir’i anlatırken tüm milletlerin ortak dili olan yemek kültüründen bahsetti. Hangi şehirde yaşarsa yaşasın bir İzmirli’nin İzmir’i anlatma keyfi başkaydı.


Kongrenin son günü konuşmacılar arasında bulunan ‘’İzmir Gourmet Guide’’ yöneticisi gurme Ahmet Güzelyağdöken’den şehrimizin coğrafi konumunun ne denli verimli ve bereketli olduğunu dinledik. Zeytinyağı kokan körfez şehri İzmir’in neden gurme kenti olmaya hak kazandığını bir kez daha anlamış olduk.

Kongre boyunca yapılan lezzet sunumlarını da unutmamak lazım. Benim için en dikkat çekici olan tadım, Şef Barış Torcu’nun Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları öğrencileri ile birlikte sunduğu oğlak etli keşkekti. Belki de çok sevdiğim geleneksel tatlardan biri olduğu içindir.

Türkiye’de yaşayan Seferadların İzmir’e hediyesi olan boyoza sahip çıkarak gelenekselleşmiş İzmir kültürü haline getiren Alsancak Dostlar Fırını da kahve molalarında sıcak sıcak ikram ettikleri boyoz ile kongrenin en fark edilir stantıydı. Henüz denemeyenler için tahinli ve enginarlı boyoz kesin tavsiyemdir.
Tabii bu arada uzun zamandır merakla beklenen Fuar İzmir de görücüye çıktı. Bu yeni alanı anılarımızdaki Kültürpark Fuar Alanı ile mukayese etmeden değerlendirmek gerekir! Uluslararası kongrelerde İzmir’in fuarcılık ihtiyacını karşılayacak kadar büyük ve modern olmuş. Eksik olan yeşil alanlarının tamamlanması ile botanik bahçe görünümüne kavuşabilir.
Dünya lezzet markaları arasında adını duyuracağından emin olduğum İzmir yolun açık, uluslararası fuarların bol olsun…


Keyif Dolu Günleriniz Olsun


Etiketler: , , , , ,

0 yorum:

Yorum Gönderme

Eger yorum yapamıyorsanız, aşağıda "Yorumlama Biçimi" nin yanındaki küçük ok a tıklayarak anonime gelin.Yorumunuzu tekrar gönderin.