16 Eylül 2015 Çarşamba

                                                                                                                                                                                         


Her ziyaretimde kendimi oraların insanı gibi hissettiğim için Kaz Dağları ve civar köyleri beni çok mutlu etmiştir. Yeşilyurt ve Adatepe köyleri İzmir'den yakın kaçış noktalarımızdır. Zeytin ağaçları içindeki taş binalarla süslü köy sokakları çok sevimlidir. Ege Bölgesi'nin Kuzeyi, Güneyin aksine suküneti ile huzurun simgesidir. Sizi yormaz, dinlendirir.


Diğer bir adıyla İda Dağları mitolojik öykülerin, Zeus'un doğmuş olduğu düşünülen topraklarıdır.

Küçükkuyu'da bulunan Yeşilyurt, Kaz Dağları'nın içine saklanmış, bol oksijenli, efsaneleri ile zengin köylerinden biridir. Özellikle taş mimariye meraklıysanız şehir stresinden uzak, kuş sesleriyle dolu, zeytinyağı kokulu sokaklarında keyifle dolaşır, köy meydanındaki bakkalından alışveriş yapabilirsiniz.


Bir günlük bile olsa kendinizi yenileyebileceğiniz, herşeyi unutacağınız butik otelleri bol bir köydür.Adatepe köy meydanıKüçükkuyu'ya yakın mesafede olan Adatepe köyü de aynı keyfi yaşadığım için bana göre Kuzey Ege'nin ikiz köyleridir.
Burada bulunan Zeus altarı, meydanındaki kahvehanesi, Çanakkale yolu üzerinde Küçükkuyu'da göreceğiniz Adatepe Zeytinyağ Müzesi farklı bir zeytinyağı üretim merkezidir ve buraları
  mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birkaçıdır.
Müzenin satış mağazasında ilgiyle gezdikten sonra hangi yağı, hangi sabunu alacağınıza karar veremeden çıkarsınız. 

Çünkü burada zeytinyağı ve sabunların yüzlerce değişik hediyelik çeşitleri bulunuyor.

Bu yöredeki köyler televizyon medyasının da ilgisini çektiği için son zamanlarda popüler birkaç dizinin çekim platolarıdır.

Adatepe'de konakladığımız otele yakın ayrıca Zeytinyağı ve Sanat Evi vardı. Orada ilk defa zeytin sütünün nasıl  üretildiğini gördüm. Bu süt yemeklerde ve cilt bakımı için kullanılırmış!

                                

Bu yöredeki ziyaretlerimde dinlenmek kadar öğrendiklerim de keyif verir bana. 

Bunlar mitolojik hikayelerdir. İlk güzellik yarışması Adatepe'de yapılmış. Hera, Afrodit ve Athena arasında yapılan yarışmanın tek seçici kurulu Paris'miş. Tabi ki güzeller güzeli Afrodit birinci olmuş.
Adatepe Zeytinyağ Müzesi'ni gezerken görevlilerden dinlediğim REFİKA'nın hikayesi de ilgimi çekmişti. Bunu sizlerle de paylaşmak istiyorum.Adatepe Köyü'nde 19.yüzyıl sonu ve 20.yüzyıl başında 'Refika' takma adıyla bir Rum güzeli yaşarmış. Köyün Rum ve Türk Cemaati arasında çok sevilen Refika hem güzel hem de çok neşeli bir kızmış. Düğünlerde şarkılar söyler, çok da güzel dans edermiş. Refika'nın güzelliği ve iyilikseverliği Adatepe köyünün yanı sıra çevre köylerde de dillere destan olmuş. Özellikle zeytin zamanı Refika'nın çalıştığı tarlalarda köylüler hem zeytin toplar hem de Refika'nın şarkılarını dinlermiş. Düğünlerde mutlaka Refika baş misafir olarak çağrılırmış.

Birinci Dünya Savaşı'na kadar iki cemaat Adatepe köyünde barış içinde birlikte yaşarmış. Ancak savaş tüm Anadolu'da olduğu gibi Adatepe Köyü'ne de felaketler getirmiş. Savaşla birlikte Köyün Rum ve Türk Cemaatleri arasında önceleri soğukluk daha sonra karşılıklı çatışmalar baş göstermiş. Tüm bu kargaşaya rağmen Refika yine de Türkler arasında sevilmeye devam etmiş ancak ne var ki savaş sonunda Türk ve Yunan hükümetleri arasındaki anlaşma sonucunda Refika da diğer Rumlarla birlikte köyü terk edip, Yunanistan'a yerleşmek zorunda kalmış.

Refika'nın köyden ayrılışı Türkler arasında büyük bir üzüntüye yol açmış. O gittikten sonra bile onun adına türküler yakılmış ve her fırsatta, özellikle düğünlerde onun türküsü okunup, onun adına danslar edilirmiş. 


Barış ve kardeşliğin yaşanacağı keyif Dolu Günlerimiz Olsun


Petek Uluğ


Etiketler: , , , , , , , , ,

3 yorum:

 1. Öyle yaşayarak yazmışsınız ki Petek hocam yazınızı okurken gidip oraları gezmiş gibi hissetim kendimi..Sevgiler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel Ceren'cim, zaten hep beraber gezip, birlikte okuyoruz. Senin yorumların da beni çok mutlu ediyor, sevgiler. teşekkür ederim.

   Sil
  2. Kitabı'nı okumak çok isterim umarım geçmiş olmuştur o yorucu süreç sevgiler benoooo🎈🎈takipçin ozlmcee 🙋

   Sil

Eger yorum yapamıyorsanız, aşağıda "Yorumlama Biçimi" nin yanındaki küçük ok a tıklayarak anonime gelin.Yorumunuzu tekrar gönderin.