29 Aralık 2014 Pazartesi


Bayram önceleri evlerde yapılan bayram temizliği vardır, bir telaş yaşanır, köşe bucak her yere dokunur elimiz, pırıl pırıl olur evimiz, bu arınma ziyarete gelenleri hoş karşılamak, tertemiz buyur etmek içindir.

İşte bu temizliği ben yılın son günlerinde, yeni yılı karşılarken de yaparım. Ancak; bayram temizliğinden biraz farklıdır bu kez.

Detoks diyeyim ben buna. Ya da aklanma, paklanma.

Hem sadece evin içinde değildir bu detoks, ruhumda, hayatımda, çevremde.

Bu kez gelen 365 tane farklı misafirdir. Herbiri ayrı yenilikler ile gelir bilirim. E hazırlıklı olmak lazım, yer açmak lazım, keyifle buyur etmek lazım.

Öncelikle ruhumuzda temizlik gerekir ki, yenilenelim, yeniye hazır olalım. 

Ruhun detoksu diğer temizliklere göre daha zordur ve daha uzun sürer. Kolay değildir tabii içimizde barındırdığımız, ta benliğimize nüfus etmiş, biz olmuş duygularımızdan hoopp diye arınıvermek. Hem bunun öyle deterjanı falan da yok! Kazımadan, silmeden, süpürmeden yapmak bu işi biraz zaman alır. En iyisi son güne bırakmadan işe başlamak lazım.

Hadi bakalım, çıkar dışarıya içinde tuttuğun gizli kinlerini, endişelerini, korkularını, koy önüne...

Et itirafını, yap savunmanı kendine. İnandın mı? Hayır! Çünkü bir tek kendine yalan söyleyemezsin. Hadi temizle bu negatif duygularını, yap onları pür-ü pak. Çünkü hiçbir işe yaramadılar, ıvır zıvır doldurdular içini.

Daha sakin, daha dingin olmayı dene...

Hadi şimdi kur empatini, koy kendini eleştirdiğin insanların yerine, anlamaya çalış bakalım onları. Anlayabildin mi?Hayır! Ozaman ilişkilerini gözden geçir bakalım. Devam mı? Tamam mı? Yıprandığın ilişkilerle girme yeni yıla. İlişki detoksu derim ben buna.

Yargılamaların var ya kendince,  dök onları ortaya, tart değerlerini, ölç,biç, eleştir kendini, sana yeni bir sen mi lazım acaba? Karar ver bakalım. Hazır yeni yıl gelirken ''Değiştim ben artık!'' deyiver. Yok, yok değişme! Geliş, hoşgör kendince. Değişimin en güzel zamanıdır şimdi, yenilenmenin adıdır kendi içinde...

Üzdüğün kadar üzülürmüşsün ya, çıkar yılın bilançosunu, dök hesaplarını ortaya, topla, çıkart, böl, çarp, bak bakalım ne kaldı elinde? Kimler var yanında? Yani ne kazandın? Ne kaybettin?

Yapacağım diye planladıklarının hepsini yapabildin mi? Hayır! ise yanıtın, ver hesabını, anlat kendini kendine bakalım. Veremiyorsan hesabını sil at hepsini biran önce. Onları yeni yıla taşımanın hiçbir anlamı yok! Kabullen kendini, yapabileceklerini al yanına, götürme kaldıramayacaklarını. Tanı artık seni!

Hazmedemediklerin var mıydı bu yıl? Evet! ise yanıtın, işte detoksun en can alıcı noktasındasın. Tam zamanı şimdi.

Ya kabula geç uzlaş, ya da güçlenip alt et hazmedemediklerini. Yeni yıla tertemiz gir, hayallerini yenileyerek gir, umutlarını ümitle besleyerek gir, eski yılın davalarını kapatarak gir.

Pişmanlıkların oldu mu hiç? Olmuştur mutlaka! Temizle şu keşkelerini! Götürme yanında, kapat hesaplarını.

Elindeyse, gücün yetiyorsa sil, süpür sevmediğin, seni huzursuz eden her şeyi.

Kararsızlığını yok et, kararlı olmak için al yeni kararlarını.

Evet, çok kolay değil! Ama dedim ya temizlik bu! Yorar, sıkar insanı önce, sonra da huzur verir, keyif verir.

Detoks arınmaktır, arınmak şifalanmaktır.

Şifa da senin ruhundadır.

Hadi kolay gelsin.

Keyif Dolu Günleriniz, Yıllarınız Olsun.

Petek Uluğ
Etiketler: , ,

2 yorum:

  1. Günaydın Petek Hocam , bireysel farkındalık eğitimi gibi olmuş bu yazı, bayıldım ben bu detoksa :) Deneyeceğim ..

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Senin bu değerlendirmelerde çok başarılı biri olduğunu düşünüyorum ben. Tesekkür ederim.

      Sil

Eger yorum yapamıyorsanız, aşağıda "Yorumlama Biçimi" nin yanındaki küçük ok a tıklayarak anonime gelin.Yorumunuzu tekrar gönderin.