11 Ekim 2014 Cumartesi

 

Uzun zamandır Zübeyde Hanım ve Latife Hanımı ziyarete gitmemiştim!


Evet Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın son yıllarını geçirdiği ve kabrinin bulunduğu Karşıyaka ilçesi İzmir'i İzmir yapan birçok güzelliklerin arasından belki de bu nedenle sıyrılarak daha da özelleşir ve Karşıyaka'yı farklı kılar. Ya da ben öyle hissederim!


Zübeyde Hanım'ın hastalığının ilerlemesi üzerine doktorları deniz havasını iyi geleceğini söylemiş ve bunun üzerine İzmir'de yaşayan Uşakizadelerin kızı Latife Hanım'ın ailesine ait Karşıyaka'da bulunan yazlık köşkleri hazırlanmıştır.

Zübeyde Hanım için İzmir'e bu gelişin diğer bir sebebi ise gelin adayını görmekti. Tren yolculuğu esnasında kendine eşlik eden yaver Salih Bozok'a '' Vardır bir Latife İzmir'de. Benim oğlum beğenmiş o kızcağızı. Gidip bakayım, bir göreyim...'' demişti.Zübeyde Hanım köşkte çok iyi karşılanmış ve ağırlanmıştır. İzmir halkının ise ilgisi çok fazladır. Latife Hanım ise hem iyi bir evsahipliği vazifesini hem de Ata'nın eşi olabilmek için adaylık görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmıştır. Müstakbel kayınvalidesinin gönlünü kazanmak ve tedavisinin sağlıklı sürdürülmesi için gereken özeni göstermiştir. Son günlerinde ona eşlik eden kişidir aslında...
Ancak 14 Ocak 1923 gecesi Zübeyde Hanım bu odada hayatını kaybetmiştir.

Balmumu heykelleri Eskişehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından 2.5 ay süren çalışma sonucu yapılmış ve müzeye hediye edilmiştir.Karşıyaka Belediyesi'nin çalışmaları ile köşkün restorasyonu tamamlanmış ve hizmete açılmıştır. Bugün bahçesinde keyifli bir kafeterya vardır ve o döneme ait, tarihe tanıklık etmiş ağaçlar da muhafaza edilmiştir. Köşk'ün dekorasyonunda kullanılan mobilyalar ise aslına uygun olarak seçilmiş, Cumhuriyet'in ilk yıllarına ait dönem mobilyalarıdır ve vatandaşlar tarafından bağışlanmıştır.Şimdilik Hoşçakalın Zübeyde Hanım ve Latife Hanım, ben yine ziyaretinize geleceğim. 

Sayın Yılmaz Büyükerşen sizin de ellerinize sağlık, nasıl da sahici bir çalışma yapmış ve bizi onlarla buluşturmuşsunuz...


Köşk pazartesi günü hariç hergün 09.00 ile 12:00/12:30 ile 18:30 arası açıktır.

Tel: 0232 381 43 11

Adres: Latife Hanım Caddesi No:32/Karşıyaka/İzmir

Kaynak: Latife Hanım Köşkü Katalog
Keyif Dolu Günleriniz Olsun

Etiketler: , , ,

0 yorum:

Yorum Gönderme

Eger yorum yapamıyorsanız, aşağıda "Yorumlama Biçimi" nin yanındaki küçük ok a tıklayarak anonime gelin.Yorumunuzu tekrar gönderin.