11 Eylül 2014 Perşembe


Evet başlığı yanlış okumadınız, yabancı dil öğrenirken sorulmaması gereken sorular dedim. Hani sorulması ve cevaplanması gerekenler değil! Çünkü; bazen de yanlıştan yola çıkarak doğruyu buluruz. Örneğin ben öğrencilerime dil eğitimi verirken yanlışı göstererek, hatayı bulmalarını bekleyerek dilbilgisi kurallarını öğretmek yolunu seçerim. Tabii buna tepki gösteren öğrenciler de olur zaman zaman ''Hocam, ama kafam karıştı, ne bileyim yanlış yazdığınızı, doğrudur, zannettim! '' derler. Ama ben de bilirim ki, doğrudan da girseniz, öğrenci yanlış anlayacaksa hele hele öğrenmek ve anlamak için birinci şart ''merak'' yoksa anlamaz. Çünkü; öncelikle merak etmesi lazım yani niyet etmesi lazım.

Evet; şimdi başlığıma döneyim...Diyelim ki böyle yabancı dil öğrenmeye niyet etmiş bir de üzerine meraklı, ilgi duyan öğrencilerimiz olmuş, bir eğitimci daha başka ne ister, değil mi? Haa bir de soru soran ve sorgulayan öğrenciler ister ki iletişim halinde olsun ve suya yazı yazmadığını hissetsin..

Ancak; yabancı dil eğitmenlerinin cevaplamak istemeyeceği sorular da vardır; öyle ya bazı sorular sorulmamalıdır çünkü cevapları yoktur...

Ben şimdi cevaplarken çok zorlandığım bu soruları diyalog halinde paylaşmak istedim sizlerle ... Hayal ürünü değil, gerçek hayatta geçen konuşmalardır !1. Öğrenci: (İlk hafta, ilk gün, ilk ders)  Hocam, biz şimdi şakır şakır ne zaman konuşacağız bu İngilizceyi ?

Eğitmen: 

a) Bir yıl içinde öğrenebilmem ve konuşabilmen için gerekli temel eğitimi alacaksın burada, ancak zamana ve bol pratiğe ihtiyacın var! Acele etme, sakin ol ! 

b) Şakır şakır konuşmak ile neyi kastediyorsun bilmiyorum. Belki de hiçbir zaman konuşamayacaksın! Bu tamamen sana, hedeflerine, çalışmana ve gayretine kalmış bir şey! Yeni bir dil öğrenmek hiç de kolay değil, bak zaten adı bile ''YABANCI ''. Yani emek ve zahmet ister...Hani bırak şakır şakır konuşmayı, ''slowly slowly'' konuşursan bile ne ala! 

2. Öğrenci: ( Yabancı dil ile ilk defa tanışan öğrenci) Hocam biz şimdi Amerikan İngilizcesi mi, İngiliz İngilizcesi mi konuşalım ? 

Eğitmen: 

a) Siz şimdilik bu ayrımlara hiç takılmayın! Yeri geldiğinde biz bu farklardan bahsedeceğiz. Ancak şu an sizin için önemli değil.

b) İngilizce konuşulan başka ülkeler de var. Örneğin; Avusturya var, Kanada var, Malta var... Sen tek bir şeye dikkat et, Türkiye İngilizcesi konuşma, olur mu? Gel biz önce I,You,He,She,It ile bir başlayalım! Sen sonra karar verirsin...

3.Öğrenci: Hocam, SHE yerine HE yazsam nolur ki? Niye not vermiyorsunuz? ''S' koymadım diye bu adamlar bunu anlamazlar mı yani?

Eğitmen: 

a) Tabii ki günlük hayatta bunlar sorun olmaz, yanlış ifade olarak algılanabilir ama akademik bir dil eğitiminde ve yabancı dil yeterlilik sınavlarında geçersizdir, unutmayın siz sokak İngilizcesi eğitimi almıyorsunuz!

b) Siz bu hata ile bahsedilen kişinin cinsiyetini değiştirdiğinizin farkında mısınız?bunu bukadar olağan görüp, hoşgörü  ile karşılıyor musunuz kendi anadilinizde ? Hadi gel bakalım bir erkek ile konuşurken sürekli dilin sürçşün ve hanım diye hitap et! Nekadar hoşgörür de boşverir bilemiyorum !

4. Öğrenci: ( 1 ay sonra...) Hocam, ama ben Yabancı film izlerken bazı kelimeleri anlamıyorum, kaçırıyorum, neden ?

Eğitmen: 

a) Tabii ki normal daha 1 ay oldu öğrenmeye başlayalı, çok erken henüz senin için! Henüz kelime dağarcığın çok az, panik olma! Ve acele etme, lütfen...

b) Bazı kelimeleri anlamıyorsan, inan çok iyi durumdasın. Çünkü; ben yıllardır bu işin içindeyim ama anlamadığım okadar çok kelime var ki! Helal olsun sana! Bak ne güzel öğretmişiz !

5. Öğrenci: Hocam, Türkçe düşünmeyin diyorsunuz da İngilizce düşünmek ne demek?

Hadi bakalım buyrun!  İşte bu sorunun ne a şıkkı var ne de b seçeneği...

Cevabını ben de veremem şimdi! Çünkü derin mevzu...Kısacası ''AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR'' diyelim belki de cevap yerine geçer...

Yukarıdaki sorulara ben hangi seçenekteki cevapları veriyorum, merak mı ettiniz ? Benim sınıf içi yanıt şeklim A. Çünkü yine de her şeye rağmen soran öğrenci, öğrenmek isteyen öğrencidir. Yeni bir dil öğrenmek gayretinde ve yolundaki öğrencinin tek ihtiyacı motivasyon ve bunu sağlayacak eğitimcidir, yoksa vazgeçmek, geri dönmek öğrenci için çok basittir. Öğrenciyi kazanmak ve öğretmek ise bir ders yılı sürer bazen de daha fazla...Keyif Dolu Günleriniz Olsun...

Petek Uluğ

Etiketler: , , , ,

13 yorum:

 1. Evet bunu en iyi yasayanlardan biriyim. Once esimden sonra fransizca hocamdan, bazi kelimelerin yada cumle kuruluslarinin sorgulanmamasi gerektigini, nasil ogretiliyorsa oyle ogrenilmesi gerektigini cunku aciklamayi kendilerinin de bilmedigini defalarca duydum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle Mevlüde Hanim! Tam özet! Tesekkür ederim...

   Sil
 2. haha :) benim de öğrenciliğimde arkadaşlarımın en çok takıldıkları konular bunlar.. güzel açıklık getirmişsiniz öğretmenim :)

  YanıtlayınSil
 3. Genel sorunlar tabii, bazen üzücü bazen de komik olabiliyor Merve'cim. Teşekkürler...

  YanıtlayınSil
 4. Şuan ingilizce kursuna giden biri olarak yazdıklarınızı yüzümde bir tebessümle okudum. Ne yalan söyleyeyim bazı soruları bende kendi eğitmenime soruyordum :))) dokuz aydır bu serüvenin içindeyim, öğrendiğim tek şey " eğer öğrenmeyi gerçekten istiyorsanız ciddi ve düzenli bir şekilde çalışmak "

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim ziyaretin için Yasemin.Zaten bu bilince kavuştuktan sonra senin başarızıs olman çok zor! Kolay gelsin, başarılar. Yine de aklına bir şey takılırsa sen bana sorabilirsin yabancı dil konusunda. Söz blogda yazmayacağım:) :)

   Sil
  2. Ayyy harikasınız ;) instagramdan dm olarak bazen kapınızı çalabirim, sevgiler,

   Sil
  3. Herzaman beklerim...

   Sil
 5. Bence buna ek illa ki "pratik yapabileceğin bir alanın olması." Hafızaya yerleşmesi için olmazsa olmazı....

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet zaten yaşayarak öğrenilir ilkesidir bu!..Sağol canım...

   Sil
 6. Hiçbir sorunuza yabancı olmadan meslektaşınız olarak yazınızı okumak oldukça keyifliydi. Vurguladığınız tüm noktalar gerçekten çok önemli.Özellikle 5. sorunuz can alıcı :) ve aslında her öğrencinin ancak kendi kendine deneyimleyebileceği bir yanıtı var. Kaleminize sağlık.. Damla Aslı Altan

  YanıtlayınSil
 7. Meslektaşım olarak sizden gelen bu yorum beni çok mennun etti, Ortak sorunlarımız demek ki! Ziyaretiniz için de teşekkür ederim, sevgilerimle...

  YanıtlayınSil
 8. Meslektaşım olarak sizden gelen bu yorum beni çok mennun etti, Ortak sorunlarımız demek ki! Ziyaretiniz için de teşekkür ederim, sevgilerimle...

  YanıtlayınSil

Eger yorum yapamıyorsanız, aşağıda "Yorumlama Biçimi" nin yanındaki küçük ok a tıklayarak anonime gelin.Yorumunuzu tekrar gönderin.