24 Ağustos 2014 Pazar


Ailemizin 4.üyesi, yani; can dostumuz Michael bir Toy poodle. Diğer adıyla Kaniş cinsi. Onunla ile ilgili yazdığım yazılar blog yazılarımın arasında en çok okunan ve hakkında sıkça sorular gelen paylaşımlardır.

Maillerime gelen ortak sorular doğrultusunda teker teker ve ayrıntılı cevaplar versem de yeni bir yazı konusunda kaniş bilgilerini toplamayı düşündüm...KANİŞLERİN (POODLE) GENEL ÖZELLİĞİ

Öncelikle kendi içinde farklılık gösteren; Standart, Minyatür ve Oyuncak türü olmak üzere 3 çeşit kaniş türü vardır. 

Fiziksel görünümlerinde farklar olduğu gibi, enerji ve hareketlilik konusunda da türler arasında davranış değişiklikleri olduğunu söyleyebilirim. Standart kanişlerin neredeyse bir golden kadar boylu poslu olabileceği gibi oyuncak türleri ise 5 Kg mı geçmez, genelde!

Toy poodle (Oyuncak) modeli olan Michael, sokağa çıktığımız zaman sadece çocuklar tarafından değil, yetişkinlerden de aynı tepkileri alır. ''Aaa, oyuncak mı, O?, oyuncak sandık!''

Yanlış değil aslında; gerçekten de bir oyuncağa benzeyen türdür O!...

Tüm kanişlerin ortak özelliği sadık, söz dinleyen, eğitime açık , akıllı ve oyun oynamayı seviyor olmalarıdır.

Show köpekleri kategorisinde, sirklerde kullanılan bu cinsler (Maalesef) böylelikle eğitime en uygun ırk olduklarını da ispatlar.

Diğer önemli özellikleri tüy, kıl dökmeyen, salyası akmayan, alerji sorunu yaşanmayan ender cinslerden olmalarıdır. Bu nedenle tıraş edilme ihtiyaçları yoktur, sadece tüyleri aşırı uzadığı zaman simsiyah boncuk gözlerini göremez hale gelirsiniz! Yüzleri ufak, narin, özellikle dişilerinin burunları sivri ve uzundur!

Bebekler ve çocuklarla çok iyi anlaşırlar, oyunu severler fakat saatlerce oyun oynamak isteyecek, kilometrelerce koşmak ihtiyacında olacak kadar enerji patlaması yaşayan bir ırktır diyemeyiz


Ben kendi işlerimle veya yazılarımla ilgilenirken Michael da saatlerce yanımda yatabilir, TV seyrederken o da bana eşlik edebilir. 
Örneğin, aşağıda küçük yeğenimi sabırla beklerken...


NEDEN KANİŞ (POODLE) TERCİH EDİLEBİLİR?

Herkese göre tercih etme nedeni ya da yaşam şartlarına göre öncelikleri değişebilir. Kimi için tüy dökme sorun olurken, bir başkası için saatlerce dışarıda kalmak istemesi sıkıntı yaratabilir.

Ancak, kısaca şunu söyleyebilirim ki; çalışan biri iseniz, evde tek başına kalabilen, sorun çıkartmayan, bakımı en kolay olan köpek türüdür. Veterinerlerin söylediği ve bizzat benim de tecrübe edindiğim gerçektir bu!

Akıllı ve zeki oldukları için, her söylediğinizi anlayan, ancak; işine gelmiyorsa duymamış gibi yapan bir türdür onlar. Yine de zekası yabana atılamaz! 

2.5 yaşındaki küçük bir çocuğun zeka seviyesine sahip oldukları söylenir. 

Kelime dağarcıkları, algılama seviyeleri oldukça yüksektir. (Özel olarak öğretilmemesine rağmen Michael birçok kelimeyi algılayıp, komut alabilir duruma geldi) 

Gelen gidenin bol olduğu bir evde yaşıyorsanız, herkesle çok iyi anlaşacak, sorun çıkarmayacaktır.

Tuvalet eğitimi konusunda ise Michael çok kısa zaman içinde sabah akşam düzenli olarak dışarı çıkarmak şartıyla, bu sorunu da halletti...


KANİŞLER (POODLE) HAKKINDA MERAK EDİLENLER

- Apartman yaşamında sıkıntı yaratmazlar; çünkü; tüm gün evde yalnız kalabilir, tehdit unsuru bir şey görmedikçe havlamazlar.

- Evet hareketlidirler, eve gelen gidene olursa çok sevinirler. Hele sahiplerinin eve dönüşlerinde kalpleri duracak kadar mutlu olurlar. Ancak; bu hareketlilik evde eşyalara zarar verecek, yıkım yapacak boyutta asla değildir! Kendi çaplarında, durdukları yerde tenis topu gibi zıplar dururlar. 

- İki ayakları üzerinde yürüme özelliğine sahiptirler. Bu nedenle de showlarda kullanılırlar! Bunu yazarken üzülüyorum:(

- Beslenmeleri siz sahiplerine kalan bir konudur. Kuru mama yemeleri tercih edilir. Ev yemekleri ile besleyenler de vardır. Her cins kadar onlar da masadan yemek konusunda ısrarcı olabilirler! Arsız olup olmamaları sahiplerinin bu konudaki eğitim anlayışına kalmıştır.

- Ev içinde eşyalara zarar veren, kemiren, yaşamı zorlaştıran bir ırk değildir. Hayatınızı renklendirir ve zamanla dostluk bağlarınız kurulur. - Sizden başka kimseye ilgi göstermesini istemiyorsanız, bu ırk sizin için ideal değildir. Çünkü; kapınıza gelen su satıcısına da size göstermiş olduğu ilgiye gösterebilir! Yine de  sahibini kıskanma halleri vardır!

- Nadir bir ırktır. Her yerden rahatlıkla sahiplenemeyebilirsiniz. Barınaklardan bulabilmek çok kolay olmayacaktır! Veterinerler aracılığı ile sahiplenmek daha uygundur!

- Mide, kulak rahatsızlıkları ve kalp hastalıklarına yakalanma olasılıkları yüksektir.

- Açık kahverengi, siyah, krem ve kayısı tonlarında tüyleri ile beraber kendilerine has ponpon şeklinde tıraş şekilleri vardır.

- Banyo ihtiyacı ayda 1 kez karşılanır.

- Beslenmesi ise bebeklik çağı geçtikten sonra günde 1 kez yeterlidir.

- Ortalama ömürleri 12-15 yıldır.

- Fransa'nın ulusal köpek ırkıdır.

- Poodle kelime anlamı ile ''Suda oynayan'' demektir.Tüm fotoğraflar Michael'a aittir!Can dostlarınızla Keyif Dolu Günleriniz Olsun

Petek UluğEtiketler: , , , , ,

21 yorum:

 1. Sayende bizimde bir yol arkadaşımız var... Poddle ırkı ile ilgili tüm yorumlara aynen katılıyorum...Hatta daha fazlası da var...Bizim oğlumuz gerçekten de her söyleneni anlıyor ve derdini anlatıyor... Yanında çok dikkatli konuşmak gerekiyor :)) tıpkı bir insan gibi..tıpkı bir evlat gibi.. Doğurmadığım bir canlıyı bu kadar çok sevebileceğimi, söyleseler inanmazdım...Tüyleri kadar uzun ömürleri olsun hem Michael'ın hem de Charlie'nin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne mutlu bana o zaman! Zaten Charlie'yi her gördüğüm zaman keyifleniyorum, iyi ki Demet'cim hayatına aldı diyorum. Ama o da çok şanlı sizin gibi bir ailede...Teşekkürler.

   Sil
 2. Petek Hanım,pet shoplarda fiyatları ortalama ne kadar oluyor , ne kadar büyüyorlar en fazla :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son dönemde ne oldu inanın bilmiyorum, yanlış yönlendirmek istemem! kilo ise türüne bağlı. toy cinsi 5 kg. geçmiyor! Standartları ise 20 kg. ye kadar olabiliyor!

   Sil
 3. Merhaba,
  Michael çok sevimli. Ben de poodle sahiplenmeyi istiyorum hatta şu aralar ciddi bir arayış içerisindeyim. Siz Michael gibi bir dosta sahip olduğunuz için beni aydınlatacağınızı umuyorum. Evimizde 2 kedi, 2 kuş var artık birde köpeğimiz olsun istiyoruz. Özellikle merak ettiğim konularda bana yardımcı olursanız sevinirim.
  Kedilerimizin banyoda duran bir kum kabı var tuvaletleri hiç problem olmuyor, bu küçük ırk köpeklerin tuvalet ihtiyacı nasıl karşılanıyor. Sanırım siz sabah-akşam dışarı çıkartıyorsunuz, nispeten en iyi yöntem bu mu? Yoksa evde bir tuvalet bölümü mü ayırmalıyız.(Piyasada ızgaralı bu tarz ürünler varmış)
  Bebek poodle almak istiyoruz, kedilere alışır mı sizce, kedilerimiz çok uslu(öyle sürekli koşan yaramaz kedilerden değil)
  Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim öncelikle. Evet, dışarıda bilindiği gibi wc ihtiyacı ancak çok daha kısa zamanda halloluyor.Kedi ile anlaşması ise tamamen onun karakteri ile ilgili tıpkı insan gibiler! Ancak küçük yaşta eve gelirse yavru çok daha kabullenecektir.Size vereceği arkadaşlığı tam bir insan sıcaklığında olacaktır, bağlılığı kedilerinizle mukayese bile olmayacaktır. kolay gelsin.

   Sil
 4. Merhabalar, daha dün toy poodle aldım ama eve gelince akşam ishal oldu önce pek sulu değildi bir şey olmaz sandım ama sabah da aynı şekilde devam etti. İnternette araştırdım yeni alınan yavrularda yeni ortama girmenin heyecanı/stresi, bir de mama değişikliğinin verdiği etkiyle böyle şeyler olabilirmiş. İshal olsa da bayağı hareketliydi ama şimdi uyuyor hiç hali yok gibi. Bebek diye uyumaya meyilli de olabilir yine de aklıma petshopdaki adam onu hasta halde mi verdi diye gelmiyor değil adamı hiç sevmedim. Sizin acaba başınızdan böyle bir şey geçti mi önerileriniz neler diye sormak istedim. Şimdiden çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle umarım iyidir minik dostunuz. Hayırlı olsun. İshal durumu devam ediyorsa mutlaka bir veterinere başvurun derim. Ufak iken yaşayacağınız hastalıklar çok önemli. Özellikle kanlı olup olmadığına dikkat edin. Petshoptaki kişiye gelince; eğer size bir veteriner kontrolünden geçirmeden teslim ettiyse zaten mutlak veteriner görsün derim. Sevgiler...

   Sil
 5. Merhaba Petek hanim bizde yavru bir poodle edindik oglumun israrlarina dayanamayarak,ama ona bu kadar sefkat baglayacagimizi hic tahmin etmiyorduk.
  Yalniz bizim wc sorunumuz var,oyun evinden ciktigi anda kucuk wc sini hemen oyun icinde yapiyor,bunu surekli tekrarliyor.
  Birde bebek gibi surekli mizmizliyor ozellikle yemek sonrasi.bu oyun ve disari cikma istegi olabilir mi?

  YanıtlaSil
 6. Merhaba, bende yazın bir toy poodle almayı düşünüyorum. Sanırım ailem ve benim için en uygun ırk bu. Köpekleri gerçekten çok seviyorum ama garip ki büyük köpeklere karşı biraz endişem var, bakamamaktan mıdır yoksa korkudan mıdır bilemiyorum. Kısacası en uygun ırkı buldum.
  Sizlere birkaç sorum var, yanıtlarsanız sevinirim.
  Okuldan 16.00-16.30 gibi geliyorum, yalnızca eve geldiğimde dışarı çıkarsam sorun olur mu?

  Oturduğumuz sitede birden fazla hayvansever var, hergün dışarı çıkıp köpeklerle deliler gibi ilgileniyorlar. Her geçen gün sitenin çevresinde yeni bir köpek görüyorum, bu çok iyi bir şey bence. Yani etrafımızda birsürü büyük çaplı köpek var. Yavrumun bu köpekler karşısında savunmasız kalabileceğini düşünüyorum. Çünkü bir evcil köpek ile bir sokak köpeğinin kavgalarına şahit oldum. Sizce bu tür durumlarda ne yapmalıyım?

  Dediğiniz gibi herhangi bir dağınıklık, bir şey yapmıyormuş. Tatile giderken yavrumu mamasıyla birlikte evde bıraksam bir sorun çıkar mı? Atıyorum 1 haftalık bir tatile gittik, maması, suyu falan gerekenleri koyduk yeterince, evde 1 haftada sorun çıkarır mı?

  Bu gibi özel durumlarda amcam da bir Yorkshire'a bakıyor. Köpeklerle ilgili inanılmaz bilgilere sahip ve tam bir hayvansever. Ona bırakabilirim yavrumu ama iki köpek arasında sorun çıkabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet siz istediğiniz zaman çıkarın ama aşağı yukarı aynı saatler olsun, sorun olmaz. büyük köpekler ile karşı karşıya bırakmayın hatta tanımadan başka köpekler ile de yalnız bırakmayın tepkileri farklı olabilir iyice tanıyın önce ancak uzun süreli evde tek başına kalamaz, 1 gün olabilir en fazla. ayrıca siz olmadan nasıl kalabiliyor onuda çok iyi gözlemleyin derim, sevgiler

   Sil
 7. Petek hanım büyüyorlarmı ?
  Biz büyümeyen bir köpek istiyoruz boy olarak ve de bahçede yaşarlarmı , nereden sahiplenirim Samsun'da oturuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Toy modelleri 5kg yı geçmiyorlar ama standart olanlar çok büyüyor.Minyatür veya toy modeli tercihiniz olmalı derim ozaman.Sahiplenme konusunu inanın bilmiyorum.Çiftleştirme olabilir belki...

   Sil
 8. Petek hanım boy olarak büyüyorlar mı ? Biz büyümeyen bir köpek istiyoruz , nereden sahiplenirim ben Samsun'da oturuyorum bahçede yaşarmı

  YanıtlaSil
 9. Boy olarak çok büyüyorlarmı ben büyümesini istemiyorum , mereden alabilirim ve bahçede kalırmı evimiz uygun değil onun için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Toy cinsi 5kg civarında oluyor Melisa ancak bahçede yaşamaz. O tam bir ev hatta kucak köpeğidir, unutma! STANDARTLARI İSE ÇOK BÜYÜR, DİKKAT! sevgiler, Samsun'a :)

   Sil
 10. Merhaba Petek Hanım,
  Biz de kızımız için bir toy poddle sahibi olmaya karar verdik. Havlama sorun oluyor mu? Ya da bu konuda eğitilebilir bir cins mi? Bir de İzmir'de en güvenilir nereden temin edilebilir acaba? Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır terrierler gibi çok fazla havlamazlar ancak onlarda da kişilik var belki sizinki daha fazla havlayan bir kişilikte çıkabilir karşınıza :) Sahiplenme konusunda ise hiç bilgim yok!Umarım istediğiniz gibi olur.

   Sil
 11. Adı karamel olmalı çok güzelmiş bence

  YanıtlaSil
 12. Merhaba, ben de toy poodle almak istiyorum. Çalıştığımız için gündüz evde yalnız kalması gerekecek.Bu çok sorun olur mu?Evet bu iyi bir durum değil ama inanın kendi çocuğumla da akşam 3-4 görüşebiliyoruz sadece. Akşamları yürüyüşe çıkarabiliriz,oynayabiliriz,hele hafta sonu bol bol ilgileniriz diyorum.Ne dersiniz?

  YanıtlaSil
 13. Merhaba,biraz geç yazdığımın farkındayım :) Ben de bir toy poodle almak istiyorum fakat benim merak ettiğim şey şu; toy poodle ların boyu uzunluk olarak kaç cm ortalama?

  YanıtlaSil

Eger yorum yapamıyorsanız, aşağıda "Yorumlama Biçimi" nin yanındaki küçük ok a tıklayarak anonime gelin.Yorumunuzu tekrar gönderin.