17 Ağustos 2014 Pazar

                        

Ege Sahillerine yakın olmaları ve yeşil pasaport avantajı ile (Vizesiz) Yunan adaları her yaz sıkça ziyaret edilen, tatil kaçış yerleridir. Bodrum-Yalıkavak'tan 35 dakika uzaklıktaki KOS adası (İstanköy) Yunan adaları içinde küçük olmasına rağmen son derece sevimli ve keyiflisidir.

Ben bu adayı Bodrum merkez ile İstanbul Büyükada karışımı bir yere benzetirim. Yunanca konuşulması dışında zaten kendinizi Bodrum veya İzmir'de hissediyorsunuz. Bodrum Barlar Sokağı'nın aynısını burada görebilirsiniz. Halen adada 2000'e yakın yaşayan Türk kökenli Müslümanlar var. Ancak Yunan halkı da son yıllarda bu turistik ziyaretlerin sıklığından olsa gerek son derece samimi ve içten. Derhal ortak muhabbete başlayıp, Bodrum'a çok sık ziyarete geldiklerini anlatıyorlar...Tıbbın babası Hipokrat'ın bu adada doğduğu düşünülüyor ve öğrencilerine altında ders anlattığı çınarın (Hipokrat Ağacı)  hala sökülmemiş olması! ziyarete gelenler için adayı turistik hale getiriyor...Adada Osmanlılar tarafından yapılan birkaç cami de bulunuyor.

Limandan iner inmez cadde üzerinde her yarım saatte bir  katılabileceğiniz 10 € karşılığında 20 dakikalık  City Tour size Sirtaki müziği eşliğinde mini tren yolculuğu imkanı sağlıyor...


Geleneksel yemek kültürü derseniz, hiç anlatmaya gerek yok aynı biz...  


Belki farklı olarak adadan şarap varillerinde saklanmış beyaz peynir (Traditional wine cheese) alabilirsiniz, geleneksel olduğunu söylüyorlar...

Barlar sokağın'da alışveriş yaparken kendine ait hediyelik eşya satan dükkanında tanıştığım sevgili Lina ile arkadaş bile olmuştuk ve hemen blogumun takipçisi olmuştu... REMEMBER adındaki bu dükkana yolunuz düşerse beni hatırlayın, adada yaşadığım sevimsiz bir olayda kendisi bana tüm içtenliği ile yardımcı olmuştu ve dükkanının adı gibi ben de Onu hep hatırlayacağım !

Not: Haftanın her günü Bodrum'dan Kos'a feribot veya deniz uçağı ile gidiş-dönüş var !


Keyif Dolu Günleriniz ve Gezileriniz Olsun...
 

Petek UluğEtiketler: , , , ,

0 yorum:

Yorum Gönderme

Eger yorum yapamıyorsanız, aşağıda "Yorumlama Biçimi" nin yanındaki küçük ok a tıklayarak anonime gelin.Yorumunuzu tekrar gönderin.