4 Temmuz 2014 Cuma


ÜNİVERSİTEYE GİRECEK ÖĞRENCİ ADAYLARININ DİKKATİNE!

ÖSYM geçen yıl kırdığı kendi rekorunu da kırarak 5 gün sonra LYS sonuçlarını açıklayıverdi bu sene. Binlerce öğrenci ve ailelerinin daha sınav heyecanı geçmeden şimdi onları üniversite tercih heyecanı sardı. Kolay değil tabii! Tüm yaşantılarını etkileyecek bir sıralamayı sıradan görmek, karar verebilmek basit değil. Yıllardır Üniversite eğitiminin içinde bulunan eğitimci olmasaydım bu tercih olayını dönüm noktası olarak görmezdim belki de. Öncelikle hayırlı olan seçimleri ve sonuçları temenni etsek de ‘’Hayırlısı olsun’’ deyip geçilemeyecek bir süreçtir tercih dönemi. Ailelerin ve öğrencilerin bilinçli olmaları ve gerekli araştırmaları yapmaları gerekir. Neden mi? Çünkü; yanlış seçim ve bilinçsizce sıralama yapan öğrencilerimin mutsuzluklarına, bu nedenle eğitimlerini yarım bırakmalarına  çok şahit oldum.
YGS öncesi öğrencilerimle sohbet etmiş, beklentilerini yazmış ve ailelere ‘’Lütfen dikkatli davranın!’’ demiştim. Bu köşede sizlerle de paylaşmıştım.

Şimdi sıra bende…Yeni üniversiteye başlayacak öğrencilerimize ‘’Lütfen, tercih döneminde dikkatli ve özenli davranın!’’ diyorum. Tamam; biliyorum, ülkemizin eğitim sisteminde öğrenciler sadece puanlarının yettiği mesleklere yönelmek zorunda kalıyorlar, istedikleri mesleği seçme şansları kısıtlı ama yine de dikkat!


-         Lütfen, tercih edeceğiniz bölümler sizin ilgi duyduğunuz ve başarılı olduğunuz alanlarla bağlantılı olsun. Komşunuzun oğlu X bölümünü yaz dediği için tercih yapmayın. Seçeceğiniz bölümün ne olduğunu, iş olanaklarını, mezun olduktan sonra alacağınız ünvanı iyi araştırın. Atamaların yapılmadığı bölümleri tespit edin. Bu gerçeği mezun olduktan sonra fark eden çok öğrenci var, inanın.

-          Lütfen, gelecekte mesleğiniz olacak işinizi seçerken yetenek ve becerilerinizden çok uzakta tercihler yapmayın.

-       -  Lütfen, ailenizden uzakta yaşamak adına istemediğiniz şehirlerde üniversite seçimi yapmayın. Sosyal ve kültürel anlamda size çok farklı gelen bir şehirde üniversite hayatı eğitim hayatınızı da zorlayabilir.

-      -   Lütfen, sadece popüler olduğu için o bölüme yönelmeyin. Bu bölümlerde yığılmaların da olduğunu göz önünde bulundurun.

-     -    Lütfen, seçeceğiniz üniversitenin olanak ve şartlarını çok iyi araştırın. Eğitim beklentilerinizin altında kalacak üniversite koşulları sizi mutsuz edecek, başarınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

-        - Lütfen, tercih ettiğiniz bölümlerin Yabancı Dil Eğitim Hazırlık Yılı olup olmadığını öğrenin. Bu durumu kayıt sırasında fark eden yüzlerce öğrenci var!

-        - Lütfen ve sakın sevdiğiniz, aşık olduğunuz lise arkadaşınızdan ayrılmamak için ortak tercihlerde bulunmayın.

Seçimleriniz ne olursa olsun kendi seçimleriniz olsun ve mutlu olun, kararlı olun yani ne istediğinizi bilin. Her seçim bir vazgeçiştir onu da unutmayın…


                                           Hepinizin yolu açık olsun...

( Bu yazdıklarım mesleki tecrübelerimdi. Ancak; yaşamak yazmaktan daha farklı ve daha zormuş! Bu yıl üniversiteye hazırlanan oğlum ile ben yine yeniden deneyim kazandım. YGS ve LYS Onun sınavıydı ama benim ise imtihanımdı! Çalışmanın, istemenin, azmetmenin, beklemenin ve sabretmenin gücüne bir kez daha tanıklık ettim. Şimdi çok daha tecrübeliyim. Kendi yaşadıklarımızı unutuyoruz belki de ve tekrar çocuklarımızla öğrenmeye başlıyoruz hem de yaşımız ve mesleğimiz ne olursa olsun...)


Keyif Dolu Günleriniz Olsun...

Petek Uluğ
-          
-          
-          

-          

Etiketler: , , , , , ,

4 yorum:

 1. Bu yazıyı tüm gençlerin okumasını isağlamak sterdim. Eline sağlık Petek'cim!

  YanıtlayınSil
 2. Önemli bir dönüm noktası! Yolları açık olsun gençlerimizin.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynen Sezer Hanım, çok haklısınız.Hepsi gönüllerindeki mesleği yapabilsinler. Gelecek nesiller mutsuz ve çaresiz olmasın...

   Sil

Eger yorum yapamıyorsanız, aşağıda "Yorumlama Biçimi" nin yanındaki küçük ok a tıklayarak anonime gelin.Yorumunuzu tekrar gönderin.