10 Haziran 2014 Salı

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencileri birer savaşçı olarak gördüğümü daha önce de yazmıştım. Gençlik dönemlerine denk gelen bu eleme ve yerleştirme sınavlarının kişiliklerinin gelişmelerinde zorlayıcı bir süreç olduğunu düşünüyorum. Endişe ve kaygı kontrollerinde nekadar başarılı olabiliyorlar, emin değilim... Yıllardır mesleğim gereği bu sınav öncesi ve sonrası onlarla beraberim. Beklentilerini, umutlarını ve hayal kırıklıklarını çok iyi bilirim...

Bu haftasonu 2 milyondan fazla genç ve dolayısı ile aileleri bu sınava girecek!

Bu kez de onlarla görüştüm ve sordum. ''Aileleriniz iyi niyetli olarak sizlere yardımcı olmak istiyorlar. Ama farkında olmadan hatalar yapabilirler, sizce neler yapmasınlar? ''Öyle ya; hep ailelerin neler yapmaları gerektiği yazılır da yapmamaları anlatılmaz. 

Bakın neler dediler? Öncelikle ''Lütfen'' dediler... 

Bu arada ben de üzerime düşen payımı aldım...

- Lütfen, yakınlarımız sınav başarısı dilemek için bizi aramasınlar. Çok geriliyoruz!

- Lütfen, aileler sınav biter bitmez ''Kaç soru yaptın? veya neden o soruyu yanlış yaptın?'' diye sorgulamasınlar. Zaten halen sınavın gerginliğini yaşıyor oluyoruz!

- Lütfen, sınavdan bir gün önce ''Erken yat, iyi beslen, dikkatli ol!'' gibi uyarılar çok fazla yapılmasın. Sınavı dünyanın sonu gibi algılıyoruz!

-Lütfen, ''Çok çalıştın, yeter. Sen kesin kazanırsın...'' gibi olumlu olduğunu düşündükleri telkinlerde de bulunmasınlar. Daha çok sorumluluk hissediyor ve ailelerimizi hayal kırıklığına uğratmaktan korkuyoruz!

İşte Onlar söyledi, ben de paylaştım...Bu haftasonu yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavı'nda hepsine başarılar dilerim. 

Kendileri için doğru meslekleri seçebilecekleri başarılı bir sınav olsun...


Keyif Dolu Günleriniz Olsun...

Petek Uluğ
Etiketler: , ,

5 yorum:

 1. Ne zorlu bir dönem onlar için. Hayatlarının en önemli olayı gibi görüyorlar, gösteriliyor daha doğrusu. Oysa hayatın sunduğu en basit sınavlardan biri olduğunu anlayacaklar vakit geçtikçe. Hepsine zihin açıklığı diliyorum. Umarım gönüllerindeki hedeflere ulaşmalarını sağlayacak düzeyde geçer..

  YanıtlayınSil
 2. Bu yıl bu yazıyı yazmak benim için hem zor, hem kolay hem de anlamlı oldu, jULİİETTE! Baksana benim bile ruh halim değişmiş!

  YanıtlayınSil
 3. Haklılar! Söyledikleri her şeye katılıyorum ve tüm gençlere başarılar diliyorum. Yolları açık olsun!

  YanıtlayınSil
 4. Yazılarınızı ara ara takip ediyorum hocam bende. Çok güzel konularda yazılarınız var okuyorum ara sıra. Kendinizi çok geliştirmişsiniz. =) Tebrikler başarılı daha nice yazılara inş. MehmetAlp

  YanıtlayınSil
 5. Bu blogun mimarı sensin Mehmet Alp, ben sana tesekkür ederim...Yorumların benim için çok önemli, sağol...

  YanıtlayınSil

Eger yorum yapamıyorsanız, aşağıda "Yorumlama Biçimi" nin yanındaki küçük ok a tıklayarak anonime gelin.Yorumunuzu tekrar gönderin.