3 Nisan 2014 Perşembe


İzmir Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi aslında İzmir'in ilk açılan butik müzesi olduğu gibi, hayatımızın ilk vazgeçilmezlerinden olan oyunlarımızın, oyuncaklarımızın anlatıldığı bir masal dünyası adeta. Müze kaybettiğimiz İzmirli Seramik Sanatçısı Ümran Baradan'ın gezdiği ülkelerden topladığı oyuncakları ve müzenin tarihi binasını bağışlaması ve İstanbul Oyuncak Müzesi'nin kurucusu yazar şair Sunay Akın'ın katkıları ile açılmıştı. Konumu gereği butik müzeler içinde en güzel manzaraya sahip olan oyun ve oyuncak müzesi belki de ''Çocuklar en güzelini hak eder!'' sözünü de doğruluyor!


Müzeye girer girmez kendinizi oyuncak dolusu geniş, aydınlık bir salonda buluyorsunuz. 


Salonda sizi karşılayan ilk oyuncaklardan biri nostaljik araba içinde uyuyan porselen bebek


Hangi çocuğun hayatında Pamuk Prenses ve 7 Cüceler'in önemi yoktur?

 Bursalı olarak Hacıvat ve Karagöz'ü görmek beni mutlu etti...
İçimizdeki çocukların korunduğu bu tür özel müzelerin artması, kültürel ve manevi değerlerin korunup, yeni nesillere aktarılması dileği ile...


Adres: Halil Rıfat Paşa No: 31 Varyant Tel: 232 425 75 13


                           Keyif Dolu Günleriniz Olsun...

Petek Uluğ
Etiketler: , , , , ,

4 yorum:

 1. Ben de oynamak istedim. Çok güzeller.

  YanıtlayınSil
 2. Hakikaten bana da o duygu geldi Safiye'cim...Zaman zaman ziyaret etmek lazım.Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 3. ah ne güzellik. çocuk olmak gibisi var mı.... benim bebeklerim hala duruyor biliyor musun? barbie, fatoş bebek, konuşan bebek.... iki valiz dolusu:)) kısmet olur torunum olursa 45-50 yıl öncesinin oyuncaklarını görecek. onun zamanında teknoloji pik yapacağı için bizim oyuncaklar hakkında neler düşüneceğini merak ediyorum:))) "aaaa anneanne bunun nesiyle oynuyordun, hiç bir şey yapmıyor ki" diyebilir mesela. bilmez ki biz onlar için elbiseler diktik, onları karşılıklı seslendirdik, kendimizden çok şey kattık ve katarken de çok şey öğrendik...

  YanıtlayınSil
 4. Ne mutlu olacaktır torunların kim bilir sevgili Mola, iyi yapmışsın! İçindeki çocuk ve naiflik,sevimlilik yorumlarından bile belli oluyor.Hiç kaybolmasın o çocuk...Sevgilerimle,teşekkürler.

  YanıtlayınSil

Eger yorum yapamıyorsanız, aşağıda "Yorumlama Biçimi" nin yanındaki küçük ok a tıklayarak anonime gelin.Yorumunuzu tekrar gönderin.