16 Mart 2014 Pazar

İzmir'in eski semtlerinden Basmane'de Tarihi Basmane Fırını'nı geçer geçmez yokuşun sağında bulunan Konak Belediyesi İzmir Radyo ve Demokrasi Müzesi'nin giriş kapısında sizi elinde eski bir radyo ile Zeki Müren karşılıyor.


Müzeye dönüşen eski İzmir evinin sevimli küçük avlusundan içeriye doğru ilerlerken birden kulağınıza Türk Sanat Müziği eserleri çalınıyor ve gözünüzün önünde çocukluğunuz beliriveriyor. Çocukluğunuz diyorum çünkü; bir sürü eski radyo sessizce durmuş nostaljik plaktan çalan müziği dinliyorlar sizinle beraber. Çocukluğunuzdan beri aşina olduğunuz o büyük seslerin duvarlara asılmış fotoğrafları ile keyifli bir yolculuğa çıkıyorsunuz...


Müze 6 Galeriden oluşuyor...

Galeri 1 - İlk yıllar - Radyonun Doğuşu, İnsanın Radyoyu Keşfi

Galeri 2 - Savaş ve Radyo - 2.Dünya Savaşı'nda Radyo'nun Kullanımı, İnsanın Radyonun Gücünü Keşfi

Galeri 3 - Radyo Savaşları - Soğuk Savaş Yıllarının Propoganda Aracı Olarak Radyo ve Gerilla Radyoların Doğuşu

Galeri 4 - Radyo ve Özgürlük - Radyo Özgürlük Mücadelesi, Özgürleşme Aracı Olarak Radyo

Galeri 5 - Öldü mü yoksa? - Radyo'nun Gözden Düştüğü Yıllar

Galeri 6 - Radyo Daima - Bir Tıkla Radyo, Yeni Nesil Yayıncılık ve Radyonun Bir Demokrasi Aracına Dönüşmesi


Tıpkı teknolojik aletlerin bulunmadığı yıllarda olduğu gibi siz ve o kocaman gövdeli, mobilyalı radyolar artık birliktesiniz.


Onların tarihi yolculuğu esnasında insanlığın yolunda demokrasinin önemini bir kez daha anlıyorsunuz.Demokratikleşme sürecinde haberleşmenin ve radyoların oynadığı rolleri hatırlayınca bu müzenin İzmir'e ve İzmirlilere çok yakıştığını fark ettim...

''Müzeler hayatın ve kentlerin rengidir'' diyen Konak Belediye Başkanı Dr.Hakan Tartan'ın katkılarıyla açılan müzede ayrıca ücretsiz film ve söyleşi  günlerine de katılabilirsiniz...Adres: Altınordu Mah. 967 sokak No: 16 Basmane-İzmir 
Tel: 0232 484 14 83
Açılış: 09:00-17:00 (Pazartesi müze kapalıdır)Keyif Dolu Günleriniz Olsun...

Petek Uluğ


Etiketler: , , , , , , , ,

6 yorum:

 1. Böyle bir müzenin varlığından haberim yoktu tanıtmakla ne iyi yapmışsınız...

  YanıtlayınSil
 2. Ah Petekcim, mutlaka görmeliyim burayı, koklamalıyım havasını. Basmane ye bir iş için gelmiştim geçen sene. Hiç bahsetmediler ya da konusu geçseydi eminim hatırlatılırdı. Senden duydum ilk yine.
  Çok teşekkürler, en kısa zamanda gideceğim bende. Yolumun üzeri olmasa bile uğrarım mutlak.
  Sevgiler

  YanıtlayınSil
 3. Emel'cim hiç üzülme, bu sene Ocak ayında açıldı. İnan İzmirliler bile bilmiyor henüz.İşte elimden geldiği kadar tanıtmaya çalışıyorum. Butik müzelerimiz çok hoş ve anlamlı oldu İzmir'de! Gel beraber gidelim eski bir rehber olarak seve seve gezdiririm seni. O eski Tarihi Basmane evlerini de seversin diye düşünüyorum.Çok teşekkür ederim..

  YanıtlayınSil
 4. Paylaşımınız için teşekkürler. Kaliteli paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz.. Kolay gelsin!

  YanıtlayınSil
 5. Çok tesekkür ederim ziyaretiniz ve yorumlarınız için...

  YanıtlayınSil

Eger yorum yapamıyorsanız, aşağıda "Yorumlama Biçimi" nin yanındaki küçük ok a tıklayarak anonime gelin.Yorumunuzu tekrar gönderin.