17 Kasım 2013 Pazar

 

Uzun zamandır Zübeyde Hanım ve Latife Hanımı ziyarete gitmemiştim !


Evet Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın son yıllarını geçirdiği ve kabrinin bulunduğu Karşıyaka ilçesi İzmir'i İzmir yapan birçok güzelliklerin arasından belki de bu nedenle sıyrılarak daha da özelleşir ve Karşıyaka'yı farklı kılar. Ya da ben öyle hissederim!


Zübeyde Hanım'ın hastalığının ilerlemesi üzerine doktorları deniz havasını iyi geleceğini söylemiş ve bunun üzerine İzmir'de yaşayan Uşakizadelerin kızı Latife Hanım'ın ailesine ait Karşıyaka'da bulunan yazlık köşkleri hazırlanmıştır.

Zübeyde Hanım için İzmir'e bu gelişin diğer bir sebebi ise gelin adayını görmekti. Tren yolculuğu esnasında kendine eşlik eden yaver Salih Bozok'a '' Vardır bir Latife İzmir'de. Benim oğlum beğenmiş o kızcağızı. Gidip bakayım, bir göreyim...'' demişti.Zübeyde Hanım köşkte çok iyi karşılanmış ve ağırlanmıştır. İzmir halkının ise ilgisi çok fazladır. Latife Hanım ise hem iyi bir evsahipliği vazifesini hem de Ata'nın eşi olabilmek için adaylık görevini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmıştır. Müstakbel kayınvalidesinin gönlünü kazanmak ve tedavisinin sağlıklı sürdürülmesi için gereken özeni göstermiştir. Son günlerinde ona eşlik eden kişidir aslında...
Ancak 14 Ocak 1923 gecesi Zübeyde Hanım bu odada hayatını kaybetmiştir.

Balmumu heykelleri Eskişehir Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından 2.5 ay süren çalışma sonucu yapılmış ve müzeye hediye edilmiştir.Karşıyaka Belediyesi'nin çalışmaları ile köşkün restorasyonu tamamlanmış ve hizmete açılmıştır. Bugün bahçesinde keyifli bir kafeterya vardır ve o döneme ait, tarihe tanıklık etmiş ağaçlar da muhafaza edilmiştir. Köşk'ün dekorasyonunda kullanılan mobilyalar ise aslına uygun olarak seçilmiş, Cumhuriyet'in ilk yıllarına ait dönem mobilyalarıdır ve vatandaşlar tarafından bağışlanmıştır.Şimdilik Hoşçakalın Zübeyde Hanım ve Latife Hanım, ben yine ziyaretinize geleceğim. 

Sayın Yılmaz Büyükerşen sizin de ellerinize sağlık, nasıl da sahici bir çalışma yapmış ve bizi onlarla buluşturmuşsunuz...


Köşk pazartesi günü hariç hergün 09.00 ile 12:00/12:30 ile 18:30 arası açıktır.

Tel: 0232 381 43 11

Adres: Latife Hanım Caddesi No:32/Karşıyaka/İzmir


Kaynak: Latife Hanım Köşkü Katalog
Keyif Dolu Günleriniz OlsunEtiketler: , , , , , , , , , ,

13 yorum:

 1. Ne zaman İzmir'e gelsem, -ki her sene 1 günlüğüne de olsa gelirim- bu köşkün bahçesinde otururuz arkadaşımla.. Birden İzmir özlemim kabardı yine, teşekkürler paylaşım için:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuza çok sevindim, İzmirlilerin bile çok fazla bilmediği ve ihmal ettiği bir köşktür.Her zaman bekleriz, teşekkürler.Sizinle orada bir kahve içmek beni de mutlu eder..

   Sil
 2. ne anlamlı bir ziyaret olmuş yüreğine sağlık canım. o kadar içten paylaşmışsın ki okurken ben de dolaştım seninle birlikte evin her köşesinde, Zübeyde Anne'nin ellerinden öptüm Latife Hanım'la göz göze geldim sanki.
  Yılmaz Büyükerşen çok beğendiğim bir şahsiyet. O'nun gibi değerli bir devlet adamının bu güzel çalışması çok anlamlı bir örnek teşkil ediyor aslında. Keşke bu tür örnek çalışmalar daha fazla olsa.
  Geldiğimde bakarsın birlikte gitme şansımız olur ziyarete ;)
  sevgiler...

  YanıtlayınSil
 3. Sen gel, gitmez miyiz? Evet; daha çok destek lazım bu tür değerlere...Latife Hanım'ın esas Göztepe'de ailesinin yaşadığı yani Atatürk'ün karargah olarak kullandığı ve daha sonra nikahlarının kıyıldığı köşk var. Orası da çok hoş.Teşekkürler...

  YanıtlayınSil
 4. inşallah bizimde birgün yolumuz düşer bayıldım

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, Müge Hanım. Yolunuz düşerse, eminim keyif alırsınız. Bahçesinde de çayınızı içersiniz, ATATÜRK için dikilmiş ağaçların altında...

   Sil
 5. Evvelki yaz Karşıyaka'da bir arkadaşımla buluştum birkaç saatliğine ve Latife Hanım'ın Köşkü'nü de gezmiştim fırsat yaratıp. Anılar canlandı yine benim için:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel fırsat yaratmışsınız Sezer Hanım, ayağınıza sağlık. Bir dahaki sefere de beraber sohbet ederiz...

   Sil
 6. Geçen hafta da oğlum okulda öğretmenleri ile birlikte Küçükyalı'daki Latife Hanımı'ın Köşkü'ne gittiler. Çok güzel bir ziyaret olmuş, yazın da harika :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O köşk de çok güzeldir ve özeldir. Ata'nın nikahının kıyıldığı yer, hep heyecan duyarım ziyaretlerimde.Kimbilir derim, neler yaşandı bu evde? Teşekkürler....

   Sil
 7. inşallah bir gün benimde yolum düşer oralara

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eğer yolun düşerse seni köşkte ben karşılıyor olurum !!! Teşekkürler...

   Sil
 8. bende gormek isterim

  YanıtlayınSil

Eger yorum yapamıyorsanız, aşağıda "Yorumlama Biçimi" nin yanındaki küçük ok a tıklayarak anonime gelin.Yorumunuzu tekrar gönderin.