21 Şubat 2013 PerşembeŞarkılarda, şiirlerde, romanlarda geçen o 7 tepe gerçekten var mı İstanbul'da acaba? Varsa neredeler ? Tabii bugün ikiz kulelerin, 52 katlı binaların arasında değil tepe, hafif yükselti olarak kaldıkları bir gerçek. Ama olsun yine de ben aradım buldum ve yediyi tamamladım.


Selçuk'taki 7 uyuyanlara benzettim onları, yok olmadılar sadece sessizce değişen İstanbul'u seyrediyorlar ! Bence hala tarihi haşmetleri yerli yerinde...'' 7 tepeli şehrimde bıraktım gonca gülümü '' diyen Nazım Hikmet'i anmadan olmaz tabii.


1.Tepe : Topkapı Sarayı 2.Tepe: Nuriosmaniye Cami
3.Tepe: Süleymaniye Cami


                             


4.Tepe: Yavuz Sultan Selim Cami
5.Tepe : Fatih Cami


                           


6.Tepe : Mihrimah Sultan Cami ( Edirnekapı )
7.Tepe : Haseki Külliyesi (  Hürrem Sultan )Keyif Dolu Günleriniz Olsun...

Petek Uluğ

Etiketler: , , , , , , , , ,

11 yorum:

 1. Merhaba Petek, sagol sayende ogrendim bu yedi tepeyi ben de : ) Muhtesem Yuzyil sagolsun bu sultanlarin isimlerine daha asinayiz artik, mesela ben Mihrimah i bilmiyordum eskiden, Hurrem i duyardik ama. Bu arada benim de son postumda osmanli kaftan sembolunu kullanmam guzel bir raslanti olmus, hosuma gitti cok : ) Guzel bir haftasonu diliyorum : )

  YanıtlayınSil
 2. Teşekkür ederim Aylin, gerçekten güzel tesadüf oldu senin güzel kaftanlı postun üzerine! mesafelere rağmen ortak noktalarda buluşabilmek ne güzel. Kaftan ayrı bir ilgi alanım zaten...Seni İzmir'den ilgiyle takip ediyorum. Ben de keyifli bir haftasonu diliyorum.

  YanıtlayınSil
 3. Şahane bir memleket.
  Nasıl güzel fotoğraflar, İnsan bakmaya kıyamıyor. Ama nedense kıymetini hiç bilmiyoruz kii :(
  Tekrardan gördük tanıdık bildik bu yedi tepeyi. Hele vapurla gezerken insan bir başka bakıyor bir başka görüyor oraları!!

  YanıtlayınSil
 4. Cooook özledim Cook bekle beni İstanbul.

  YanıtlayınSil
 5. Özlemin bile keyfi var istanbul için...Yorumlarınız için teşekkürler sevgili kelebeğin hisleri ve sevgili tuba'ca tasarımlar...istanbul bizleri de buluşturdu ne güzel...

  YanıtlayınSil
 6. paylaşımınız için teşekkürler, hep merak ederdim nerde bu tepeler diye :)

  YanıtlayınSil
 7. Muhteşem şehir manzaralarına bakıp yine iç geçirmeler kaldı bana da:)olsun bakmak bile keyifli.teşekkürler..

  YanıtlayınSil
 8. Paylaşmak da keyifli sevgili Alanay...Teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 9. Mihrimah Cami'yi kim çektiyse,sanırım Mimar Sinan'ın yaşadığı aşkı yakalamış.Kimbilir ,belki oda arada bir rüzgarla minarelerin arasından süzülüp sultanı ziyaret ediyordur:)

  YanıtlayınSil

Eger yorum yapamıyorsanız, aşağıda "Yorumlama Biçimi" nin yanındaki küçük ok a tıklayarak anonime gelin.Yorumunuzu tekrar gönderin.